Tak a byl tu čtvrtek 21.7.22.

Rychlíkem jsme si fičeli k Ostravě, nakouknout a prozkoumat exemláře historické hodnoty v Hasičském muzeu na Zakrejsové ulici, pár kroků od vlakové stanice Ostrava, hl. nádr.

Oskar pálil, co to dalo, my jsme ale těch 400 metrů zvládli na pohodu a mohli vstoupit do klimatizovaných prostor hasičského muzea. A, že tam bylo věcí k vidění. Na začátek jsme shlédli film, co vše takový hasič musí umět, co vše patří k povinnostem hasiče, kde všude můžeme hasiče vidět. No a potom už začala prohlídka prvního poschodí, kde se nachází reprezentační místnost s čestným místem pro hasičské prapory, okoukli jsme helmy, uniformy, slavnostní sekyrku k uniformě, něco z historie a zkusili si zatočit sirénou, kterou se kdysi svolávali hasiči.

Pak už byl velín a p. Boháč, jeden z účastníků výpravy dětem povyprávěl, jak je to s integrovaným záchranným systémem, jak se dá vyhledat zraněná osoba v prostoru, jak se pracuje na IZS, proč je dobré znát telefonní čísla 150, 155, 158 a 112. Legrace nastala při scházení točitých úzkých schodů do přízemí. Mnozí měli strach v očích, ale sešli to všichni, do haly, kde bylo stříkaček a výstroje, kam jen člověk mohl dohlédnout. Vyzkoušeli jsme skluz na tyči, nasazování přilby, vytahování zraněného ze studně, přitahování v závěsu hasiče se zraněným. Vyzkoušeli si posed ve velitelském autě, síly nestačily mnohým při čepování vody do starodávné stříkačky. Den se vydařil, i když to vedro bylo k zalknutí. Děkuji za doprovod a pomoc při dohledu pp. Boháčové, Boháči a Prymusové.

Tak už jen cesta zpět, zase pod palbou Oskara, k vlakovému nádraží a hurá domů. Bodíky máme, razítka v turistických denících také, tak jen si pak prohlédnout všechny fotografie, co jsme udělali.

A ve středu 27.7. poslední výprava spolku Svibická šestka, z.s. v rámci akce Prázdniny s městem Český Těšín.

Jana Jurčagová