Tak a je za námi pátá, poslední z prázdninových výprav spolku pro děti nejen z města Český Těšín. Ve středu 27.7. nás autobus zavezl z našeho města do blízkého Havířova, ale ouha, měl značné zpoždění a nestihli jsme přestup na autobusovém stanovišti na autobus směr Frýdek-Místek. A tak se výletníci vydali vstříc dobrodružství pěšky, po chodníku směrem k Horním Bludovicím. Na zastávce rest. Mokroš nás totiž už čekali 4 výletníci, kteří jeli autobusem od vlakového nádraží a my měli k nim přistoupit na autobusovém, no a to jsme nestihli. Šlápli jsme "do pedálů". Spíše vykročili směrem k Horním Bludovicím a pomalu ukrajovali ze vzdálenosti 4 km, které nás dělily od zastávky Mokroš.

Huráááá, konečně jsme dosáhli cíle, připojili se k nám Mája se sourozenci a Tomáš z Ostravy a mohli jsme začít kráčet po červené turistické značce podél říčky Lučiny. Čekala nás 3 km procházka podél říčky, stín a chládek, vysoké porosty kopřiv, různé květeny podél říčky, množství lopuchů s obrovskými listy. Děti neodolaly a některé okusily, jak chladí voda Lučiny, vyzkoušely, jestli umí s kamínky dělat žabky na hladině.

Cesta nás vedla podél toku říčky, děti sledovaly, zda jdeme správně, zda jsme nesešli z cesty, jestli nadále je vidět někde červená turistická značka. Cesta nebyla nijak náročná, zvládly to i dvě děti pod 6 let, Nikolka Šíblová i Štěpánek Fiedor. Bylo nás celkem 15 dětí, jedna dospělá vedoucí Mája a já, coby důchodce. Slunce nás neporazilo ani při posledních stech metrech, kdy jsme stoupali do prudkého kopce k polské základce v Horních Bludovicích, odkud jsme se svezli městskou hromadnou dopravou na autobusové stanoviště do Havířova.

Jana Jurčagová