Prostředí čisté přírody a minerálního pramene na Baldě

Stanová základna pro cca 35 osob v čistém prostředí s minerální léčivou vodou,bez elektřiny. Nic nenarušuje klid přírody, příjezd až k louce po malé okresce. Od centra vesnice vzdálenost 4 km, do Poličky 10 km. Možnost mnoha výletů, nedaleko hrad Svojanov, Toulovcovy skály, Svitavy, Pernštejn, Vírská přehrada.

typ tábořiště

  • louka
  • stany s podsadou

vybavení

  • vzdálenost obchodu (km) do vesnice 4 km, do Poličky - Tesco, Penny - 10 km
  • vzdálenost vlakové zastávky (km) Pomezí u Poličky - 6 km
  • vzdálenost autobusové zastávky (km) ve vesnici Jedlová u Poličky - 4 km

Pro rodiče dětí

Kdy můžete dítko navštívit

Návštěvy jsou vždy vítány, je třeba se však dopředu domluvit, aby děti nebyly mimo tábor na celodenní výpravě.

Jak se k nám dostanete

Vlakem do Poličky, pak po červené turistické značce směr Svojanov, po cca 1,5 hodině chůze uvidíte po pravé straně stanový tábor. 
Řidiči mohou autem dojet až k táboru. V Poličce odbočí na silnici směr Bystré, projedou obcí Jedlová u Poličky, na konci obce je po pravé straně restaurace Zlatý potok, u ní hned zahněte doleva, pak zase doleva, cesta Vás povede kolem hřiště a přes hráz rybníka, opět doleva a jedete podél rybníku a posléze stoupáte okreskou do lesa. Po ujetí cca 800 metrů uvidíte po pravé ruce kapličku Balda, a to už je k nám po silničce jen slabých 400 metrů. Tábor na Vás vykoukne po levé straně.

Adresa tábora

jméno dítka
Jedlovka - Stanový tábor Balda
obec Jedlová u Poličky
56991


Lázně Balda

Osada Balda, známá také jako Zlatá Studna (německy Gold Brunn) je osada, která v roce 1930 patřila pod obec Jedlová (Schönbrunn). Leží necelou půlhodinu chůze východně od Jedlové, uprostřed hlubokých lesů. Za svou existenci vděčí několik domků léčivému prameni. V současnosti je součástí obce Stašov (Dittersbach), která leží východně.

Historie lázní

Za svou existenci osada vděčí léčivému prameni. V roce 1835 zdroj zkoumal pražský universitní profesor Pleischl. Lázně původně sestávaly ze dvou lázeňských domů a jednoho bazénu. V minulosti měly lázně Zlatá Studna kapacitu 180 lidí. Procházky v oblasti: k prameni, 2 dvěstě let staré lípy (v jedné z nich je 14 metrů vysoký oltář).

O objevu lázní

Legenda vypráví, že zemědělec z Jedlové v místech, kde jsou dnes lázně, našel zlatou růži. Začaly se provádět vykopávky, ale z důvodu silného proudu vody byly práce zastaveny. Podle výkopů dostala osada jméno Zlatá Studna. Není bez zajímavosti, že obcí Jedlová u Hamrů protéká Zlatý potok. Léčivý pramen byl znám již dlouho a v roce 1740 nechal Franz Rudolf Graf von Hohenembs postavit dřevěný lázeňský dům a skromný penzion. Od té doby se lázně dále rozšiřovaly.

Pamětihodnosti

  • Lesní kaple s letopočtem 1747 nad vchodovými dveřmi
  • Kamenný kříž se sochou Krista v blízkosti kaple z roku 1884

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Balda