Informace k aktuálnímu táboru

Aktuální informace k nadcházejícímu ročníku lze nalézt na naší FB skupině nebo na hlavní stránce v sekci Chystáme

Prostředí čisté přírody a minerálního pramene na Baldě

Táborořiště s chatkami v čistém prostředí s minerální léčivou vodou. Minerální vodu čerpáme z pramene přímo do vodovodních trubek, tak jak byl rozvod trubek udělán v době provozu prvorepublikových lázní. Nic nenarušuje klid přírody. Od centra vesnice vzdálenost 4 km, do Poličky 10 km. Možnost mnoha výletů, nedaleko hrad Svojanov, Toulovcovy skály, Svitavy, Pernštejn, Vírská přehrada.

typ ubytování

  • chatky s 12 -16 postelemi.
  • jídelna v hlavní budově

vybavení

  • vzdálenost obchodu (km) do vesnice 4 km, do Poličky - Tesco, Penny - 10 km
  • vzdálenost vlakové zastávky (km) Pomezí u Poličky - 6 km
  • vzdálenost autobusové zastávky (km) ve vesnici Jedlová u Poličky - 4 km

Pro rodiče dětí

Kdy můžete dítko navštívit

Soukromé návštěvy nejsou povoleny.

Jak se k nám dostanete

Vlakem do Poličky, pak po červené turistické značce směr Svojanov, po cca 1,5 hodině chůze uvidíte po levé straně kapličku Balda, nad kterou se nachází hlavní budova tábora. 
Řidiči mohou autem dojet až k táboru. V Poličce odbočí na silnici směr Bystré, projedou obcí Jedlová u Poličky, na konci obce je po pravé straně restaurace Zlatý potok, u ní hned zahněte doleva, pak zase doleva, cesta Vás povede kolem hřiště a přes hráz rybníka, opět doleva a jedete podél rybníku a posléze stoupáte okreskou do lesa. Po ujetí cca 800 metrů uvidíte po pravé ruce kapličku Balda a nad ní se nachází hlavní budova tábora.

Adresa tábora

jméno dítka
Jedlovka - Tábořiště Jitřenka
obec Jedlová u Poličky
56991


Lázně Balda

Osada Balda, známá také jako Zlatá Studna (německy Gold Brunn) je osada, která v roce 1930 patřila pod obec Jedlová (Schönbrunn). Leží necelou půlhodinu chůze východně od Jedlové, uprostřed hlubokých lesů. Za svou existenci vděčí několik domků léčivému prameni. V současnosti je součástí obce Stašov (Dittersbach), která leží východně.

Historie lázní

Za svou existenci osada vděčí léčivému prameni. V roce 1835 zdroj zkoumal pražský universitní profesor Pleischl. Lázně původně sestávaly ze dvou lázeňských domů a jednoho bazénu. V minulosti měly lázně Zlatá Studna kapacitu 180 lidí. Procházky v oblasti: k prameni, 2 dvěstě let staré lípy (v jedné z nich je 14 metrů vysoký oltář).

O objevu lázní

Legenda vypráví, že zemědělec z Jedlové v místech, kde jsou dnes lázně, našel zlatou růži. Začaly se provádět vykopávky, ale z důvodu silného proudu vody byly práce zastaveny. Podle výkopů dostala osada jméno Zlatá Studna. Není bez zajímavosti, že obcí Jedlová u Hamrů protéká Zlatý potok. Léčivý pramen byl znám již dlouho a v roce 1740 nechal Franz Rudolf Graf von Hohenembs postavit dřevěný lázeňský dům a skromný penzion. Od té doby se lázně dále rozšiřovaly.

Pamětihodnosti

  • Lesní kaple s letopočtem 1747 nad vchodovými dveřmi
  • Kamenný kříž se sochou Krista v blízkosti kaple z roku 1884

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Balda
 

Mapa

Předpověď počasí v naší lokalitě