Nastal pátek 4.února 2022, kdy nás Regiojet dovezl na hlavní nádraží Brno. Popadnout kufry, krosny, spacáky a karimatky a vydat se k tramvaji č. 10, to byl náš první bojový úkol. Naše Apalucha Brno 2022 začala. Tramvaj neboli "šalina" nás dovezla na Rosického náměstí, odtud to bylo odhadem 300 metrů ke klubovně PS Vlci Brno, kde jsme našli útočiště až do neděle. Hezky jsme si v klubovně rozložili karimatky a spacáky a vytáhli první zásoby svačin z domova. Bylo třeba se posilnit před večerním pátečním programem, návštěvou Papilonie v centru Brna. Tak, jak v Praze jsme často jezdili metrem, v Brně to byla tramvaj. Papilonie je úžasné místo, ráj stovky tropických motýlů nádherných barev. Naše fotoaparátky cvakaly ve snaze zachytit krásu motýlích křídel. A když nám motýlci sedali na trička či kalhoty nebo jen tak na ruku, to byl parádní zážitek.

V sobotu nás od rána čekalo "keškování", kdy cestou vzhůru na Špilberk jsme měli najít krabici s plackami pro všechny účastníky akce v Brně. Asi jsme byli první, kdo objevil za komínem atomového krytu Z-10 krabici s popsanými sáčky pro jednotlivé skupiny dětí. Ještě, že nemrzlo, jinak nevím, nevím, jak bychom se vyšplhali po chodníku ze samých dlažebních kostiček nahoru ke vchodu do Špilberku. Omladina šla na prohlídku kasemat, kde byl kdysi uvězněn i slavný loupežník Babinský. Po Špilberku nás čekala prohlídka atomového krytu Z-10, kde jsme prošli kilometr chodeb, nakoukli do místnosti spojařů, okoukli vojenské uniformy i plynové masky.Vyzkoušeli jsme si vojenské přilby a mohu říci, že je to tíha, nosit přilbu na hlavě. Odpoledne nás čekala Vankovka a hlavně centrum VIDA, kde děti vyzkoušely různé fyzikální pokusy formou her. Značně unaveni jsme od Výstaviště Brno jeli do Žabovřesk do klubovny, s vidinou sprchy, večeře a spacáku.

Akci Ledová města 2022 jsme zakončili v neděli prohlídkou Technického muzea v Králově Poli. Tolik historických aut, motorek na jednom místě se jen tak nenajde, ještě u nás v Kopřivnici. Prošli jsme výstavou flašinetů, koukli na dýmajícího Goléma a prohlídku zakončili v horním patře v technické herně, kde si děti mohly vyzkoušet vytáhnout ježka z klece, roztočit kruh,vyzkoušet perpetum mobile, sílu kladkostroje, jak funguje telefon či dalekohled. Vše jednou skončí, tramvaj nás dovezla před hlavní nádraží, kde jsme přesunuli ty naše kufry,krosny a hromadu spacáků do Regiojetu a vydali se na cestu směr Bohumín. Vandrovníci dorazili v pořádku domů. Zážitky zůstanou. A jak se vyjádřili dospěláci, za rok zas do Brna.

Jana Jurčagová